Inwerter – SOLAREDGE – NX20K-RW000CYN4 – hybrydowy – HV
Szczegóły produktu
Nexis
Nexis to trójfazowy falownik SolarEdge do domowych instalacji fotowoltaicznych, wyposażony we wbudowany system zarządzania energią EMS. Współpracuje z magazynem energii SolarEdge Nexis Battery i obsługuje tryb zasilania awaryjnego. Maksymalna sprawność falownika wynosi 99%, a chłodzenie konwekcyjne nie wymaga zewnętrznych wentylatorów.
Najważniejsze zalety Nexis
- Zakres nominalnej mocy wyjściowej AC 8–20 kVA oraz maksymalnej mocy wejściowej DC z modułów PV 16–40 kW, w zależności od wariantu mocy. Moc znamionowa jest określana podczas uruchomienia.
- Sprawność maksymalna 99% i europejska sprawność ważona 98,4–98,75%, w zależności od wariantu mocy.
- Obsługa magazynu energii SolarEdge Nexis Battery z maksymalną mocą ładowania DC 28 kW.
- Zabezpieczenia instalacji: wykrywanie zwarć łukowych AFCI, zintegrowana ochrona przeciwprzepięciowa DC typu 2 z alertem w Platformie Monitoringu oraz zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją.
- Zintegrowana komunikacja przez LAN, Wi-Fi, RS485, CAN oraz sieć mesh SolarEdge Home; modem LTE jest dostępny opcjonalnie.
- Stopień ochrony IP65 umożliwia montaż wewnątrz i na zewnątrz. Emisja hałasu wynosi poniżej 40 dBA, a gwarancja obejmuje 10 lat z możliwością odpłatnego przedłużenia.
Dla kogo jest to dobry wybór?
Nexis jest przeznaczony dla właścicieli domów, którzy chcą połączyć trójfazową instalację fotowoltaiczną z zarządzaniem energią i magazynowaniem. Obsługa zasilania awaryjnego odpowiada na potrzeby gospodarstw domowych zainteresowanych zasilaniem poza siecią, a obudowa IP65 pozwala wybrać miejsce montażu wewnątrz lub na zewnątrz budynku.
| Parametr | NX8K | NX10K | NX13K | NX15K | NX17K | NX20K |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dane wyjściowe AC – sieć | ||||||
| Nominalna moc wyjściowa AC (VA) | 8000 | 10,000 | 12,990 | 15,000 | 17,000 | 20,000 |
| Maksymalna moc wyjściowa AC na fazę (VA) | 2667 | 3333 | 4330 | 5000 | 5667 | 6667 |
| Znamionowe napięcie wyjściowe międzyfazowe AC (V) | 380 / 400 / 480 | |||||
| Znamionowe napięcie wyjściowe faza–przewód neutralny AC (V) | 220 / 230 / 277 | |||||
| Zakres napięcia wyjściowego faza–przewód neutralny AC (V) | 184 – 305 | |||||
| Częstotliwość AC (Hz) | 51,5 | |||||
| Maksymalny ciągły prąd wyjściowy na fazę (A) | 29,0 | |||||
| Zakres współczynnika mocy (cos φ) | ± 0,1 do 1 | |||||
| Detektor prądu różnicowego / detektor skokowy prądu różnicowego (mA) | 300 / 30 | |||||
| Maksymalny prąd zwarciowy na fazę (A) | 14,8 | 18,5 | 24 | 29 | 31 | 35 |
| Obsługiwane sieci | 3 / N / PE (WYE z neutralnym), TT, TNS, TN-C-S | |||||
| Monitorowanie sieci, zabezpieczenie przed pracą wyspową i bank nastaw | Tak | |||||
| Kategoria przepięcia | II | |||||
| Dane wyjściowe AC – zasilanie awaryjne poza siecią | ||||||
| Maksymalna moc wyjściowa AC przy 230 / 400 V (VA) | 20,000 | |||||
| Maksymalna moc wyjściowa AC przy 277 / 480 V (VA) | 24,000 | |||||
| Maksymalna moc wyjściowa AC na fazę przy 230 V (VA) | 6667 | |||||
| Znamionowe napięcie wyjściowe międzyfazowe / faza–przewód neutralny AC (V) | 380 / 220, 400 / 230, 480 / 277 | |||||
| Zakres napięcia wyjściowego faza–przewód neutralny AC (V) | 184 – 305 | |||||
| Częstotliwość AC (Hz) | 51,5 | |||||
| Maksymalny ciągły prąd wyjściowy na fazę (A) | 29,0 | |||||
| Detektor prądu różnicowego / detektor skokowy prądu różnicowego (mA) | 300 / 30 | |||||
| Obsługiwane sieci | 3 / N / PE (WYE z neutralnym), TT, TNS, TN-C-S | |||||
| Czas przełączenia na zasilanie awaryjne (ms) | ≤ 50 | |||||
| Automatyczny czas przejścia zasilania awaryjnego z interfejsem zasilania awaryjnego (s) | ≤ 3 | |||||
| Dane wejściowe DC – PV | ||||||
| Maksymalna moc DC modułów w warunkach STC (W) | 16,000 | 20,000 | 26,000 | 30,000 | 34,000 | 40,000 |
| Konstrukcja beztransformatorowa, nieuziemiona | Tak | |||||
| Zakres napięcia wejściowego DC (V) | 715 – 950 | |||||
| Znamionowe napięcie wejściowe DC (V) | 750 | |||||
| Maksymalny prąd wejściowy na falownik / port DC (A) | 22,4 / 40 | 28 / 40 | 36,3 / 40 | 41,9 / 40 | 47,5 / 40 | 55,9 / 40 |
| Zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją | Tak | |||||
| Ogranicznik przepięć DC | Zintegrowany, typu 2, zgodny z IEC/EN 61643-31, z alertem w Platformie Monitoringu | |||||
| Czułość detekcji zwarć doziemnych (kΩ) | 167 | |||||
| Kategoria przepięcia | II | |||||
| Sprawność | ||||||
| Maksymalna sprawność falownika (%) | 99,0 | |||||
| Sprawność europejska ważona (%) | 98,4 | 98,6 | 98,65 | 98,7 | 98,75 | |
| Dane wejściowe magazynu energii | ||||||
| Obsługiwane akumulatory | SolarEdge Nexis Battery | |||||
| Maksymalna liczba stosów na falownik | 4 (maksymalnie 4 Battery Blocks na Battery Stack = maksymalnie 16 Battery Blocks) | |||||
| Maksymalna liczba bloków akumulatorowych na stos | 4 | |||||
| Maksymalna liczba bloków akumulatorowych na falownik | 16 | |||||
| Maksymalna moc ładowania DC (W) | 28,000 | |||||
| Maksymalna moc rozładowania dla sieci / zasilania awaryjnego (W) | 8000 / 20,000 | 10,000 / 20,000 | 12,990 / 20,000 | 15,000 / 20,000 | 17,000 / 20,000 | 20,000 / 20,000 |
| Zakres napięcia wejściowego DC (V) | 715 – 950 | |||||
| Znamionowe napięcie DC (V) | 750 | |||||
| Maksymalny ciągły prąd na port DC (A) | 40 | |||||
| Komunikacja z magazynem energii | CAN | |||||
| Kompatybilność i komunikacja | ||||||
| Obsługiwane optymalizatory mocy | Wyłącznie optymalizatory SolarEdge serii S i P (tylko optymalizatory 1:1) | |||||
| Maksymalna liczba optymalizatorów mocy na łańcuch | 50 | |||||
| Obsługiwane liczniki | SE_MTR-3Y-400V-B (wersja oprogramowania 0,79 lub wyższa); MTR-240-3PC1-D-A-MW (wersja oprogramowania 1,0.105 lub wyższa; tylko komunikacja przewodowa do 10/26); Licznik wewnętrzny interfejsu zasilania awaryjnego BI-EU3P (wersja oprogramowania 1,062 lub wyższa) | |||||
| Zintegrowane interfejsy komunikacyjne | 1 x RS485 Modbus, 1 x RS485/CAN (selektywne, wsparcie SunSpec dla sterowania OSD), 1 x CAN, LAN, Wi-Fi, sieć mesh SolarEdge Home; jedna antena zintegrowana z falownikiem | |||||
| Opcjonalna komunikacja | Modem LTE | |||||
| Zgodność z normami | ||||||
| Bezpieczeństwo | IEC 62109 | |||||
| Wykrywanie i przerywanie łuku prądu stałego (AFCI) | IEC 63027 | |||||
| Dostępne normy przyłączania do sieci | VDE-AR-N 4105:2018-11, TOR Stromerzeugungsanlagen Typ A Version 1,3, NA/EEA-NE7 - CH 2020, EN 50549-1, Synergrid C10/11 | |||||
| Normy przyłączania do sieci dodawane sukcesywnie w 2026 r. | CEI 0-21, CEI 0-16, G98 Type A, G99 Type A, UNE 217002:2020, MSA EN 50549-1 | |||||
| Kompatybilność elektromagnetyczna | EN 55011, IEC 61000-6-1, IEC 61000-6-2, IEC 61000-6-3, IEC 61000-3-11, IEC 61000-3-12 | |||||
| Normy radiowe | ETSI EN 301-489, ETSI 300-328, ETSI EN 300-220 | |||||
| Zgodność z RoHS | Tak | |||||
| Instalacja | ||||||
| Wejście DC | 5 x równoległych portów MC4 do PV i BAT | |||||
| Mocowanie | Dołączony uchwyt ścienny | |||||
| Wymiary i waga | ||||||
| Wymiary (szer. x wys. x gł.) (mm) | 488 x 428 x 200 | |||||
| Masa (kg) | 30,6 | |||||
| Warunki pracy | ||||||
| Zakres temperatury pracy (°C) | -40 do +60 | |||||
| Rodzaj chłodzenia | Chłodzenie konwekcyjne, bez zewnętrznych wentylatorów | |||||
| Emisja hałasu (dBA) | < 40 | |||||
| Stopień ochrony | IP65 – na zewnątrz i wewnątrz | |||||
| Wilgotność (%) | 0 – 95 | |||||
| Maksymalna wysokość (m) | 2000 | |||||
| Stopień odporności na zanieczyszczenia | Stopień 2 | |||||
| Gwarancja | ||||||
| Gwarancja na produkt (lata) | 10 | |||||
Moc znamionowa jest określana podczas uruchomienia. Obsługa maksymalnej konfiguracji magazynu wymaga oczekiwanego kompatybilnego oprogramowania. Pełny zakres pracy awaryjnej wymaga maksymalnie 33 optymalizatorów w instalacji; powyżej tej liczby rozruch wyłącznie z PV przy niskim naładowaniu akumulatora może być niemożliwy.
SolarEdge projektuje innowacyjne falowniki i optymalizatory, maksymalizujące uzysk energii z paneli PV oraz ułatwiające monitorowanie i zarządzanie instalacją. Firma SolarEdge jest liderem w dziedzinie technologii solarnej, oferując zaawansowane rozwiązania, które zwiększają efektywność i niezawodność systemów fotowoltaicznych. Falowniki SolarEdge charakteryzują się wysoką sprawnością konwersji energii oraz inteligentnym zarządzaniem przepływem energii, co pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej mocy słonecznej. Optymalizatory mocy SolarEdge umożliwiają indywidualne zarządzanie każdym panelem PV, eliminując straty energii spowodowane cieniowaniem czy różnymi warunkami pracy poszczególnych modułów. Dzięki zaawansowanym systemom monitoringu, użytkownicy mogą na bieżąco śledzić wydajność swoich instalacji, co pozwala na optymalizację produkcji energii i szybkie wykrywanie ewentualnych problemów. SolarEdge kładzie również duży nacisk na zrównoważony rozwój, oferując produkty, które wspierają redukcję emisji CO₂ i promują ekologiczne źródła energii. W rezultacie, rozwiązania SolarEdge są wybierane przez klientów poszukujących nowoczesnych, efektywnych i niezawodnych systemów fotowoltaicznych.

